Charakteristika mateřské školy

Naše mateřská škola je dvoutřídní. Děti jsou ve třídách rozděleny dle věku. O pohodu a příjemné prostředí se starají   čtyři učitelky a jedna provozní pracovnice. Součástí budovy je zahrada, která je vybavena novými herními prvky a zrekonstruovaným pískovištěm. Třídy jsou vybaveny dětským nábytkem novějšího typu a dále hračkami a pomůckami  ve standardní úrovni.

V mateřské škole máme vlastní školní kuchyň s vývařovnou a výdejnou stravy.

Stěžejní zásady v rozvoji vzdělávání

Rodičům nabízíme aktivní podíl na adaptačním procesu svých dětí. Zajišťujeme taktéž vzdělávání dětem  s přiznanými   podpůrnými opatřeními, dětem nadaným a dvouletým.

S péčí a výchovou o dvouleté děti učitelkám pomáhá chůva, pro vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami je učitelkám nápomocný asistent pedagoga.

Vzdělávání v naší mateřské škole je cílevědomé, plánované a uskutečňuje se ve všech činnostech a situacích, které     se vyskytnou. Důraz klademe na prožitkové a interaktivní učení. S dětmi pracujeme podle našeho ŠVP, který se snažíme přizpůsobovat aktuálním situacím a individuálním potřebám dětí. Vytváříme vztahy založené na vzájemné důvěře, úctě a respektu, což je důležité pro pocit pohody ve třídě a pro plnění socializační a vzdělávací funkce mateřské školy. Snažíme se o partnerskou spolupráci s rodinou.

Nadstandardní aktivity

Organizujeme doplňkové aktivity formou zájmových kroužků (viz. Rozvoj talentu a nadání), včetně plavecké výuky. Pořádáme akce pro rodiče s dětmi (Halloween, Mikulášská nadílka,čarodějnický rej, Den Země, velikonoční a vánoční tvořivá odpoledne, karneval, pasování předškoláků na školáky, besídky, Dny otevřených dveří atd.).

V návaznosti na jednotlivá roční období dětem nabízíme širokou škálu akcí, dětských programů a projektů.

Zúčastňujeme se   divadelních představení v Jiráskově divadle v Novém Bydžově a Klicperově divadle v Chlumci nad Cidlinou, případně objednáváme kulturní programy do mateřské školy        (viz. Kalendář akcí).

Spolupráce s dalšími institucemi

Mateřská škola je v součinnosti s pedagogicko-psychologickou poradnou, speciálně-pedagogickými centry. Spolupracujeme s pedagogy ZŠ, uskutečňujeme vzájemné konzultace zaměřené na úroveň, kvalitu vzdělávání a připravenosti předškoláků na zahájení školní docházky.

Dále spolupracujeme s místní knihovnou, děti se při návštěvách seznamují s literaturou, zapůjčujeme si knížky do mateřské školy k rozvoji čtenářské gramotnosti.Velmi dobrá spolupráce je s TJ Sokol Nepolisy hlavně  při organizování sportovních aktivit.

déšť 8 °C 6 °C
středa 20. 3. skoro jasno 11/5 °C