Distanční výuka pro předškoláky

Informace pro rodiče ke vzdělávání dětí v předškolním věku

Vážení rodiče,

stále se nacházíme v nelehké situaci a z důvodu zhoršeného epidemiologického stavu se můžeme často dostávat do tzv. karantény. Máte možnost trávit s dětmi více času, povídat si, sdílet, pozorovat drobné každodenní pokroky dítěte, které obvykle ani nemáte možnost postřehnout, a radovat se z nich.

Máte doma děti v předškolním věku, není tedy nutné (ani vhodné) je cíleně učit, není prospěšné je zatěžovat je cíleně učit, není prospěšné je zatěžovat „školskými úkoly“ (pracovní listy  využíváme hlavně u nejstarších dětí, které mají předškolní vzdělávání povinné).

Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními, která nabízíme:

 věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte ( rozvíjení slovní zásoby, obrázkové knížky, časopisy, dětské encyklopedie, vysvětlování neznámých pojmů, které dítě vidí na obrázcích atd.)

 podporujte děti v samostatnosti ( péče o sebe – oblékání, hygiena…);

 zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče o blízké, o květiny, o zvířata…);

 dbejte na pravidelný režim;

 podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi i významnými událostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, oslava tradic a výročí…);

 zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry „na něco“…);

 s dětmi čtěte každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky;

 společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se, hrajte společenské hry;

 využijte získaný čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte, nestíháte (logopedická cvičení, pohybové aktivity…);

 povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají, komentují, poskytněte jim přiměřené informace, je to pro ně důležité.

Kreativitě se meze nekladou. Dětství je krátké, jedinečné a neopakovatelné. Využijme nabízené příležitosti k tomu, abychom si uvědomili, co je pro nás důležité. Naše děti si to rozhodně zaslouží, a to nejen v době nouzového stavu.

Zdroje a materiály

Weby pro učitele i rodiče o předškolním vzdělávání:

• www.predskolaci.cz

• www.detsky-web.cz

• www.hrajeme-si.cz

Výtvarné a tvořivé činnosti:

• krokotak.com

• www.tvorivedeti.cz